“Fizika” kafedrasi 1933-yil tashkil qilingan va f.-m.f.d professor I.I.Yakovlev kafedrani boshqargan. Shuningdek, kafedrani 1936-yil N.S.Nazarov, 1939-1941 yillar S.V.Starodubsev, U.O.Oripov, I.D.Faynerman, F.X.Axmedov, Y.N.Aksenova, B.I.Rusak, 1949-1952 yillar V.V.Yakovlev, 1952- 1960 yillar M.SH.Tojiyev, 1964-1976 yillar M.X.Xolmatov, 1977-1978 yillar S.S.Sobirov, 1978-1988 yillar F.N.Muxtasimov, 1988- 1995, 2004–2010 yillar X.Isayev, 1996-2004 yillar X.U.Dadaxodjayev boshqardi. 2011-2012 o‘quv yilida «Kimyo» va «Fizika» kafedralari “Tabiiy fanlar” kafedrasi qilib birlashtirildi va kafedraga SH.I.Karimov mudirlik qildi. 2013-2016 yillarda kafedra nomi “Fizika va elektrotexnika” nomi bilan o‘zgartirilib, B.E.Turayev boshqardi. 2016-yilda M.A.Fattaxov, 2017-2019 yillarda A.N.Ulukmuradov boshqargan. Ushbu yillarda kafedra Germaniyaning zamonaviy laboratoriya uskunalari bilan jihozlandi. Uni 2019-2020 yillarda M.A.Alimov, 2020-2021 o‘quv yilida A.SH.Adilova kafedra mudiri v.b va 2021-2022 o‘quv yilidan A.N.Ulukmuradov boshqargan.
KAFEDRA TARIXI (Kimyo)
“Umumiy va noorganik kimyo” kafedrasi 1935-yilda tashkil qilingan va A.P. Rustovskiy kafedrani boshqargan. 1939-1963 yillar A.A. Alimov mudirlik qildi. 1959-yil 2 ta kafedra tashkil etildi: L.Y. Yunusov “Organik kimyo” kafedrasini va B.E.Geller “Makromolekulyar birikmalarning kimyoviy texnologiyasi” kafedrasini boshqardi. 1963-1973 yillarda prof. E.X.Timbekov “Umumiy va noorganik kimyo” kafedrasiga mudir bo‘ldi. Uning rahbarligida talabalarni kimyodan dasturlashtirilgan holda o‘qitishning yangi usullari ishlab chiqildi. Bu borada kafedra O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari orasida bazaga aylandi. 1971-yilda institut rektori akademik M.A. Xojinova tashabbusi bilan “Organik kimyo” kafedrasi “Nazariy kimyo” kafedrasi deb nomlandi. 1971-1978 yillar “Nazariy kimyo” kafedrasini L.Yunusov,1974-1983 yillar “Umumiy va noorganik kimyo” kafedrasini akademik Y.T.Toshpo‘latov, 1978-1983 yillar Z.S. Sobirov, 1983-1988 yillar “Nazariy kimyo” kafedrasini akademik M.A. Asqarov boshqargan. Uning rahbarligida sintetik va tabiiy yuqori molekulyar birikmalarning fizik-kimyoviy xossalari, shuningdek, paxta tolalarining suvda eruvchan polimer kompozitsiyalari bilan modifikatsiyalari o‘rganildi hamda 5 nafar kimyo fanlari doktori va 10 dan ortiq kimyo fanlari nomzodi himoya qildi. 1988-2001 yillar I.I.Ismoilov, 2001-2005 yillar A.R.Tulaganov, 2005- yil SH.I.Karimov, 2013-2015 yillar U.N.Abdurahmonov , 2015-2018 yillar prof. A.S.Rafiqov va 2018-2024 yillar dots. S.X.Karimov rahbarlik qilgan. 2024-2025 o‘quv yilidan, “Fizika va elektrotexnika” va “Kimyo” kafedralari negizida tashkil topgan “Tabiiy fanlar” kafedrasini dotsent A.N.Ulukmuradov boshqarib kelmoqda.
Kafedra faoliyati: Kafedrada 2 nafar fan doktori, 14 nafar fan nomzodi, 3 nafar katta o‘qituvchi va 10 nafar assistent faoliyat olib bormoqda. Kafedrada 13 ta fan mavjud bo‘lib, institutning barcha texnik ta’lim yo‘nalishlariga dars mashg’ulotlari olib boriladi. Kafedrada o‘quv jarayonini olib borish uchun 2 ta “Smart” auditoriya, 4 ta ma’ruza, 6 ta amaliy mashg‘ulot, 10 ta laboratoriya mashg‘ulotlari uchun auditoriyalar mavjud. 4 ta interaktiv doska, 8 ta proyektor, 23 ta kompyuter va 9 ta printer professor-o‘qituvchilar uchun xizmat ko‘rsatadi.
Kafedra yutuqlari: Zamonaviy ishlab chiqarish talablariga javob beradigan mutaxassislarni tayyorlash maqsadida kafedrada Germaniyadan keltirilgan laboratoriya asbob-uskunalari bilan jihozlangan zamonaviy laboratoriya mavjud. Kafedrada o‘qish davomida talabalar olgan nazariy bilimlarni laboratoriya tajribalari orqali mustahkamlab, ulardan ishlab chiqarish sohasida samarali foydalanishni o‘rganadi. Kafedrada soha ishlab chiqarish korxonalari boshqaruvi bilan bog‘liq muammolarni yechish boyicha salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Bu borada kafedra ilmiy izlanuvchilari tomonidan “Tabiiy ipak chiqindilari asosida yangi polimer kukunli kompozitsion materiallari olish”, “Nanomateriallar strukturasini kompyuterda modellashtirish” mavzularida ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda. Professor–o’qtuvchilar tomonidan hozirgacha 12 ta patent olingan, 15 ta darsilk, 14 ta o'quv qo‘llanma, 10 ta monografiya, 175 dan ortiq o‘quv-uslubiy ishlar, 800 dan ortiq ilmiy maqola va tezislar Respublika hamda xorijiy jurnallarida chop etilgan. To‘qimachilik sohasida malakali kadrlarni tayyorlash, sohaga jahonning ilg‘or texnologiyalarini jalb etishda xalqaro innovatsion-hamkorlik aloqalarini rivojlantirish muhim sanaladi. Kafedraning O‘zbekiston Respublikasi fanlar akamadiyasi U.A.Aripov nomidagi Ion plazma va lazer texnologiyalari instituti, Toshkent davlat texnika universiteti kabi oliy ta’lim muassasalari bilan bevosita aloqalar o‘rnatilgan, doimiy ilmiy-amaliy, uslubiy konferensiya va seminarlarda ishtiroki yo‘lga qo‘yilgan. Riga Texnika universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Natalya Murakova bilan ilmiy-ijodiy uchrashuv tashkil qilindi. Moskva fizika-texnologiya institutining “Fotonika” ilmiy laboratoriyasi mudiri, fizika-matematika fanlari doktori, professor Shalin Aleksandr bilan ilmiy-ijodiy uchrashuv tashkil qilindi.